تکنولوژی اسکنرهای داخل دهانی

Digital Dental Solutions | آموزش دندان‌پزشکی دیجیتال اعم از دستگاه‌ها، اسکنرهای داخل دهانی، سیستم‌های کَد/کَم، ریکوردینگ، تجهیزات دیجیتال همراه با دکتر علیرضا رضایی.
اشتراک‌گذاری

مقدمه

از آنجایی که در قرن ۱۸ تکنیک‌های قالب‌گیری به روش مرسوم (Conventional) برای ثبت ساختار هندسی ۳ بعدی بافت‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گرفت، با این اوصاف تغییرات حجمی مواد و گسترش Dental stone مستعد خطا به نظر می‌رسید، در نتیجه این پروسه نیازمند خدمات بی‌نظیر و بی عیب و نقص لابراتور دندانپزشکی می‌باشد. برای غلبه بر این مشکلات، قالب‌گیری توسط IOS (اسکنر داخل دهانی) در Dental Practice توسعه داده شد. اجزای دستگاه IOS در Dental Practice (شیوه‌های دندانپزشک) همزمان با توسعه تکنولوژی CAD (طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر) در دندانپزشکی با مزایای زیادی برای Practitioners همراه بوده است.

در این روزها IOS همراه با دستگاه CAD/CAM روش طرح درمان را آسان‌تر کرده و همچنین برای پذیرش Case (کیس‌ها)، ارتباط با لابراتوری‌ها، کاهش زمان عملکرد، نیازهای ذخیره سازی و همچنین در کاهش مدت زمان درمان موثر بوده است. در دهه گذشته شاهد افزایش تعداد در IOS های نوری بوده‌ایم و این‌ها بر اساس فناوری‌های مختلف انتخاب می‌گردند که ممکن است در استفاده کلینیکی تاثیر داشته باشند.

برای اجازه دادن به دندانپزشک برای انتخاب آگاهانه قبل از خرید یا Renew کردن IOS این مقاله به ۳ بخش مجزا تقسیم گردیده است. اولین آن‌ها بیانگر (ارائه کننده) فناوری‌های مختلف دستگاه IOS کنونی برای ضبط تصاویر و تولید فایل دیجیتالی با نرم افزار می‌باشد. دومین بخش به مشکلات کلینیکی مرتبط با این تکنولوژی‌ها در طول استفاده از IOS می‌پردازد و آخرین بخش به بیان دقت و صحت این تکنولوژی می‌پردازد.

تولید فایل STL توسط اسکنر داخل دهانی

(a) نمونه ای از فایل STL

(b) هر مثلث از یک فایل STL توسط سه نقطه تشکیل شده است. با مختصات دکارتی (x، y و z) و یک سطح عادی

(c) نمایش شماتیک فناوری بازسازی:  تجزیه و تحلیل هر تصویر، و POI (نقاط مورد نظر) توسط نرم افزار انتخاب می شود. پس از محاسبه شباهت بین تصاویر مختلف ، تطبیقی از POI همزمان تعریف شده و مثلث ها با مختصات توسط ماتریس طرح ریزی تولید می شوند

تکنولوژی دستگاه IOS

یک نوع دستگاه IOS

IOS یک دستگاه پزشکی متشکل از یک دوربین دستی (سخت افزار)، یک کامپیوتر و یک نرم افزار می‌باشد. فرمت دیجیتالی که به طور گسترده در اغلب دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد (Open STL (Standard Tessellation Language یا Locked STL Like می‌باشد. این فرمت در حال حاضر در بسیاری از Industrial Field (بخش‌های صنعتی) استفاده می‌شود و بیانگر توصیف توالی سطوح مثلثی بوده که هر کدام از مثلث‌ها توسط ۳ نقطه و یک سطح نرمال (طبیعی) تعریف شده است.

با این حال فرمت‌های فایل دیگری برای ضبط رنگ، شفافیت و Texture بافت‌های دندانی مانند (File Format Polygon Ply) یا فرمت فایل چند ضلعی توسعه یافته‌اند. صرف نظر از نوع تکنولوژی تصویربرداری به کار گرفته شده توسط IOS، تمام دوربین‌ها نیازمند Projection از نور می‌باشند که پس از آن به عنوان ثبت تصاویر تکی یا ویدیو بوده و گردآوری (Compile) توسط یک نرم افزار پس از تشخیص POI (نقاط مورد نظر) در ابتدا دو مختصات (x-y) هر نقطه‌ای که بر روی تصویر می‌باشد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سومین مختصات (z) که بستگی به فاصله از تکنولوژی‌های جسم از هر دوربینی دارد مورد محاسبه قرار می‌گیرد که در زیر توضیح داده شده‌است.

پرتوافکنی (Projection)

نور وضبط: در Field (زمینه) بازسازی مجدد تصویر 3D یک تمایز روشن و واضحی بین تکنیک‌های Active (فعال) و Passive (منفعل) وجود دارد. در تکنیک‌های Passive فقط از نورهای محیطی برای روشنایی بافت‌های داخل دهانی استفاده می‌شود و همچنین متکی به سطح معینی از بافت یک شی‌ء می‌باشد.
در تکنیک‌های Active از نورهای ساخته شده سفید، قرمز و آبی که از دوربین به جسم ساطع می‌گردد، استفاده می‌شود و این تکنیک برای بازسازی تصاویر اتکای کمتری به سطح معینی و رنگ بافت‌ها دارد. در تکنیک Active یک نقطه‌ی نورانی به روی یک جسم ساطع می‌گردد و فاصله تا جسم با مثلث بندی محاسبه می‌شود.
طرح ریزی الگوی پرتو افکنی نور مانند یک پرتو افکنی به صورت خط یا مش می‌باشد. بازسازی سطوح را می‌توان با مجموعه‌ای از تصاویر، یک ویدیو که می‌تواند چندین عکس را در هر ثانیه در یک داده مداوم جاری انجام دهد یا با آنالیز هر موج به دست آورد.

تکنولوژی‌های فاصله تا جسم

Triangulation

Triangulation یا مثلث بندی، بر اساس یک اصل که موقعیت یک نقطه از یک مثلث (جسم) را می‌توان محاسبه کرد و با دانستن پوزیشن و زوایای دو Point of view، این دو Points of view ممکن است توسط Detectors (آشکار سازی) ایجاد گردد. آشکارسازی واحد که از منشور استفاده می‌کند یا در نقطه مختلف در یک زمان تصویربرداری می‌نماید.
Triangulation

شکل ۲: 

(a) طیف نور 

(b) طرح ریزی نقاط

(c)طرح ریزی مش  طرح ریزی مش توسط اسکنر داخل دهانی

 

تعیین فاصله از جسم

شکل ۳: 

(a) مثلث: فاصله طبق فرمول قابل تعیین است: BC = AC × sin ̂A/sin ̂A+̂C

(b) هم کانونی Confocal فاصله تا جسم با توجه به فاصله کانونی تعیین می شود.

(c) تکنیک تصویر برداری سطوح AWS با نیاز به یک دوربین و عدم نیاز به محورهای x,y,z در یک مسیر دایره ای در اطراف محور نوری حرکت می کند و چرخش نقاط مورد نظر را تولید می کند.

(d) فتوگرامتری استریو Stereo photogrammetry فناوری است که با الگوریتم تجزیه و تحلیل تصاویر متعدد ، فایلها را تولید می کند.

Confocal

تصویربرداری هم‌کانونی یک تکنیک بر پایه استفاده از تصاویر متمرکز و نامتمرکز از عمق‌های انتخابی است. این تکنولوژی می‌تواند نواحی (مناطق) تیز (Sharpness Area) یک تصویر را برای پی بردن به فاصله از شی‌ء که مرتبط به فاصله کانونی لنزها است، نشان دهد. سپس دندان می‌تواند توسط تصاویر متوالی پشت سر هم گرفته شده یا Focuses های مختلف Aperture value (میزان نور ضبط شده در تصویر تولیدی را کنترل می‌نماید) و توسط زوایای مختلف در اطراف شی‌ء بازسازی دوباره گردد.

نواحی تیز (Sharpen Area) به طور مستقیم به مهارت عمل کننده بستگی دارد که می‌تواند حرکات نامشخص را ایجاد کند و این روش نیاز به دوربین‌های بزرگی دارد که ممکن است مشکلاتی را برای تمرین کننده ایجاد کند.

AWS

AWS یک تکنیک تصویر برداری سطوح است که نیازمند یک دوربین و یک محور خارج از محدوده ی ماژول دارد. ماژول در یک مسیر دایره ای در محور دوربینی حرکت می‌کند و یک POI دورانی را ایجاد می‌کند و سپس فاصله و اطلاعات عمق به دست آمده و توسط الگویی که توسط هر نقطه ایجاد می‌گردد، محاسبه می‌شود.

Stereo Photogrammetry

stereo photogrammetry تمام مختصات (X-Y-Z) از طریق الگوریتم آنالیز تصاویر را ارزیابی می‌کند. این روش متکی بر پرتو افکنی نور Passive و نرم افزار بوده تا پرتو افکنی Active و سخت افزار، دوربین آن نسبتا کوچک است و در دست گرفتن آن آسان‌تر بوده و تولید آن ارزانتر می‌باشد.

تکنولوژی بازسازی مجدد

یکی از چالش های عمده در تولید مدل عددی 3D تطبیق POI که تحت زوایای مختلف گرفته شده می‌باشد. فاصله بین تصاویر مختلف ممکن است توسط شتاب سنج یک پارچه در دوربین محاسبه شود. اما محاسبه مشابه اغلب برای تعیین Point of view تصویر استفاده می‌گردد. استفاده از الگوریتم‌های محاسبه مشابه بیانگر تشابه POI در تصاویر مختلف است. این POI را می‌توان با تشخیص مناطق متغیر مانند خمیدگی قوی محدودیت‌های فیزیکی یا تفاوت شدت خاکستری (Grey Intensity) تعیین کرد. Transformation Matrix محاسبه می‌گردد تا شباهت بین تمام تصاویر مثل Rotation یا Homothety مورد ارزیابی قرار دهد. نقاط زیادی قادر است Noise تصاویر را کاهش دهد. هر مختصات (X-Y-Z) از Projection Matrix استخراج شده و فایل تولید می‌گردد.

استراتژیهای اسکن

شکل ۴:

(a) دندانهای آماده شده به دلیل مینا یا سطح صیقلی دارای سطوح بازتابی هستند. استفاده از پودر می تواند باعث افزایش پراکندگی نور شود که باعث کاهش این پدیده می شود.

(b) اسکن یک طرفه (جارو بر روی سطوح اتاقک دهانی، اکلوزال و زبانی).

(c) یک حرکت خطی در سطح اکلوزال-پالاتال و به دنبال آن سطح باکال.

(d) اگر استراتژی‌های اسکن قابل تطبیق نباشند نمای Proximal مخفی می‌گردد.

تاثیرات کلینیکی تکنولوژی IOS

حمل و نقل یادگیری

مطالعات اخیر نشان داده اند که تکنیک قالب گیری دیجیتال راحت تر و سریع تر از تکنیک قالب گیری کنونی و فعلی است. در دو مطالعه Clinically دیگر استفاده از IOS با روش Confocal یا AWS نسبت به قالب‌گیری سنتی ترجیح داده شده به این دلیل از لحاظ زمانی بسیار کارآمد ، راحت تر بود و بیشتر بیماران برای قالب‌گیری ایمپلنت (Patient Friendly) خواستار این روش بودند. هر اسکنر همچنین شامل تکنولوژی خاص بود و تصویر برداری از تصاویر بر طبق سایز و وزن سر اسکن می کرد. به عنوان مثال فناوری هایی مانند Confocal یا AWS عمدتا بر اساس سخت افزار است که نیاز به اجزای حجیم می‌باشد. با این حال در میان IOS که از همان تکنولوژی استفاده می‌کنند تفاوت های بالینی گزارش شده است.

گزارش شده است که شرکت کننده ها ترجیح داده اند که از Trios استفاده کند تا iTero در صورتیکه هر دو این‌ها بر پایه تکنولوژی Confocal می‌باشند. این مرتبط با زمان برای شرکت کننده ها بوده که با خود Ergonomic و نرم افزارهای هر کدام از IOS آشنا سازند و منحنی یادگیری می‌تواند در ابتدا آهسته باشد.

در واقع یک مطالعه مقایسه منحنی‌های تجربه را بین اسکن اولیه و پس از اسکن‌های مکرر با استفاده از دوسیستم IOS با تکنولوژی Confocal انجام داده است.در این مطالعه اگر به زمان اسکن کردن با آموزش برای دو اسکنر کاهش یافت ولی میانگین زمان اسکن کردن برای Trios نسبت iTero کمتر بود. علاوه بر این نرم افزار، فناوری به کار رفته، مسیر اسکن کردن تماما به نظر می‌رسید که در موقع قالب گیری دیجیتال زمان می‌گیرد که مدت آن ۴ الی ۱۵ دقیقه بدون فاکتورهای واضح و مشخص باشد.

پودر

بافت ‌های دندانی بیانگر سطوح بسیار بازتابنده می‌باشد مانند کریستال‌های مینایی و سطوح پالیش شده، که می‌تواند در تطبیق POI با نرم افزار در طول over exposure اختلال ایجاد کند. برای جلوگیری از این مسئله، دندانپزشکان باید چرخش دوربین را برای افزایش نور پراکنده تغییر دهند.
استراتژی دیگر برای غلبه بر این مشکل که به کارگیری سیستم‌های دیگر به وجود می‌آید، استفاده از دوربین همراه با فیلترهای پلاریزه می‌باشد. برای اسکنرهای دیگر مقدار mµ20-40 پوشش پودری در طول پروسه دیجیتالایز کردن نیاز بوده تا بازتاب را کاهش دهد. از لحاظ تئوری ضخامت پودر می‌تواند بین Operators متنوع باشد و دقت فایل را کاهش دهد. اما نرم افزار IOS قادر به اندازه‌گیری میانگین ضخامت می‌باشد.
طبق مطالعات قالب‌گیری دیجیتال بر پایه نشان داده شده که بسیار دقیق برای Partial Impression می‌باشد. با این حال پودر می‌تواند نسبتا ناراحت کننده برای بیماران باشد و بازه ی زمانی اسکن کردن زمانی که پودر با بزاق زیاد مخلوط گردد در طول قالب‌گیری اضافه می‌گردد که نیازمند پاک کردن و به کارگیری مجدد پودر می‌باشد.
علاوه بر این در مورد اسکن کامل فک ،سیستم IOS تکنیک Powder free به دلیل مشکلات ضخامت پودری که بر سطح دندان‌ها در طول اسکن ایجاد می‌گردد، بیشتر توصیه می‌شود.

مسیر‌های اسکن

مسیر اسکن به این معناست که اسکنر داخل دهانی باید بر طبق حرکت مشخصی برای افزایش دقت در مدل مجازی مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات اخیر نشان دهنده تاثیر مسیر اسکن در دقت اطلاعات تصویربرداری شده با استفاده از اسکنرهای Confocal در هر دو شرایط آزمایشگاهی و In vivo می‌باشد.
شیئی اسکن شده باید در موقعیت مرکز ناحیه Acquisition برای توصیف یک حوزه مطلوب در اطراف جسم باشد. دندانپزشکان باید یک حرکت کنترل شده (سیال جنبشی) جریانی داشته باشند و مراقب حفظ فاصله ثابت و قرار گرفتن دندان در مرکز در طول ضبط باشند.
دوربین باید در یک محدوده بین 30 و 5 میلیمتر از سطح اسکن شده بسته به اسکنرها و تکنولوژی قرار گیرد. این کنترل به ویژه در طول تغییر محور بسیار دشوار است، مانند عبور از دندان‌های خلفی به دندان‌های جلویی در Malposition case. برخی از تولید کنندگان راهنماهایی برای جلوگیری دندانپزشکان برای حفظ فاصله و نگاه داشتن اسکنر اطراف بافت‌های خارج از زاویه دید دوربین را دارند.
برای IOS که دارای تکنولوژی Confocal می باشد وقتی اسکن از کل Arcade مورد نیاز است. استراتژی‌های گوناگون توسط سازندگان بیان می‌گردد یکی از آن‌ها حرکت خطی در تمام سطوح Occlusal و Palatal می‌باشد. راه حل دیگر شامل حرکت S جارویی متناوب در Occlusal-Vestibular و سطح lingual هر دندان می‌باشد.
اولین استراتژی به نظر می‌رسد برای محدود کردن Spatial Distortion (فضای اعوجاج) با اتمام ضبط در موقعیت اولیه و بنابراین اجتناب از یک خطای کلی یک طرفه. اما حرکت خطی یا خشن برای اسکن Vestibule دهانی می‌تواند بین مناطق Interproximal ابهام ایجاد کند.
مشاهده این تکنیک‌ها دندانپزشکان را راهنمایی می‌نماید (هدایت می‌کند) که پروتکل‌های کلینیکی (بالینی) خود را در مناطق دشوار مانند : High Curvature Of Central Incisive- Tooth Preparation – Inter proximal zones و تغییر محور در امتداد دندان‌های نیش مطابقت دهند.
اگر چه تصویر برداری از مناطقی با شیب رو به پایین مثل Ant Mand Area اغلب با مشکلاتی برای بازسازی تصویر مواجه خواهد شد.

نرم‌افزار و ردیابی

گاهی اوقات در طول قالب‌گیری ردیابی می تواند از دست رفته باشد که ممکن داست نرم افزار را بی‌ثبات کند. زمانی که فاصله به جسم یا مسیر اسکن ملاحظه نشود نشان دهنده این است که حرکت بسیار سریع یا بیش از حد سریع است. استراتژی یک اسکن باید به دنبال آغاز به طور مثال (با نواحی آسان) مناطق اکلوزایی دندان‌های خلفی تا اینکه نرم افزار به اندازه کافی اطلاعات داشته باشد اگر ردیاب از دست برود.
تولیدکنندگان در حال حاضر استراتژی های مختلف و الگوریتم های نرم افزاری برای ادامه اسکن زمانیکه ردیاب به طور عمده از دست رفته باشند با شناخت ذخیره هندسی از شی گسترش داده اند.
برای این مسئله دندانپزشکان نیاز به اسکن مجدد منطقه مورد نظر بدون Stop و سکون برای دادن اطلاعات کافی به دوربین و نرم افزار دارند.
دوم اینکه اسکن اجازه POI-Matching قبلی و نرم افزار منطقه جا مانده (اسکن نشده) را کامل می کند.
این POI Rematching مستقیما تحت تاثیر قرار می گیرد توسط هندسه پیچیده‌ای از جسم مانند ارتفاع، خمیدگی بسیاری از نواحی پنهان که تعداد POI را کاهش داده پروسه نرم افزار را پیچیده می‌نماید.

کیفیت مش

نرم افزار IOS می تواند فایل‌هایی که تراکم متنوعی از مش دارند را تولید کند اگر چه تراکم مش بالا برای کل دندان با توجه به محاسبات زمان بالا مربوط نیست برخی از فایل ها مش معمول را در سطوح صاف با هم یکی می کنند (Vestibular face of incisive) و در نواحی خمیدگی بالا به مش‌هایی با تراکم بالا نیاز می باشد (Incisal edge or gingival).
تعداد بالای مثلث‌ها برای دقت Emergence Profile کافی است در حالیکه تعداد کم آنها می‌تواند ماژین‌های اطراف را صاف کند. در طول اسکن داخل دهانی بیشترین سختی کنترل حرکات بیمار بوده که عمل اسکن کردن را با اشتباه روبه رو می سازد مثل اسکن اطراف بافت‌های دهان مثل زبان و فک.
به طور مشابه حضور مایع بزاق می تواند در تصویر به دست آمده اختلال ایجاد کند. اخرین IOS می‌تواند رنگ و بافت را ارائه دهد که تا حد زیادی افزایش درک از موقعیت های بالینی و حجم اندازه را فراهم کند. با این وجود ارائه فایل در کاربر گرافیکی اغلب نقش همراه کننده در دقت اسکن به دلیل استفاده از Shaders و Smoothing algorithm دارد.
به نظر می‌رسد تجزیه و تحلیل کامل از درستی و دقت عوامل مرتبط برای ارزیابی دقت اسکنر در حال حاضر IOS طبق Through analysis می باشد. که جنبه های آن را در زیر مورد برررسی قرار می‌دهیم.

دقت تکنولوژی IOS

تعریف دقت در IOS

طبق Iso5725 دقت با دو روش اندازه گیری شرح داده شده است: درستی و دقت

درستی اشاره به نزدیکی توافق میان حسابی از تعداد زیادی نتایج آزمون و مقدار مرجع حقیقی یا پذیرفته دارد. دقت اشاره به توافق بین نتایج آزمون دارد.

روش اندازه گیری منجر به تنوع درستی و دقت گزارش شده برای IOS می‌باشد که به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اپراتور ، تجهیزات مورد استفاده و Calibration، زمان سپری شده بین اندازه گیری‌ها، محیط و دما، رطوبت و…

اگر چه روش اندازه گیری دقت و درستی برای IOS بر طبق کیفیت منابع مورد استفاده و اندازه گیری تکنیک به کار گرفته محدود می‌باشد.به عنوان مثال در شرایط آزمایشگاهی ، اسکن مدل گچی با استفاده از تکنولوژی اسکن خارج دهانی که امروزه به عنوان Reference در نظر گرفته شده اما بسیار مشکل است که این نتایج را با فایل های In Vivo مقایسه کرد. علاوه بر این برخی از مطالعات به مقایسه فاصله بین STL تولید شده از مدل گچی و آنهایی که به صورت دستی توسط IOS تولید می‌شود، می پردازد. در حالی که مطالعات دیگر از الگوریتم برای در یک ردیف قرار دادن دو فایل متفاوت و اندازه گیری فاصله بین آن ها می‌باشد.
با این حال فرآیند اندازه گیری در استراژی اول بسیار وابسته به اپراتور بوده در حالیکه Alignment algorithm نیازمند کمتر به استفاده از اپراتور در مناطق نامناسب مثل زبان یا بافت نرم برای جلوگیری از Alignment غلط می باشد.
بنابراین تحقیقات بیشتری برای گسترش استراتژی‌های استاندارد و قابل مقایسه برای اندازه گیری دقت IOS مورد نیاز می‌باشد.

مدیریت کیفیت مش. مقایسه فایلهای STL بسته به تراکم مش.

شکل ۵: 

(a) چگالی کم

(b) چگالی متوسط

(c) چگالی زیاد

(d) تعداد زیادی مثلث بر روی کل دندان

(e) مش روتین در مناطق مسطح و شبکه متراکم تر برای سولکوس لثه

(f) دندانهای آماده نقاط مختلفی را ارائه می دهند که برای اسکن پیچیده است.

(g) نقاط پیچیده می توانند بر روی نرم افزار CAD-CAM هموار شوند.

(h) بزاق یا آب باعث ایجاد خطا در قالب نواحی اطراف دندان می شود که می تواند کیفیت مش را کاهش دهد.

دقت و درستی فایل‌های IOS

بسیاری از مقالات به صورت کلینیکالی گزارشاتی از دقت و درستی ارزشمندی را از IOS کنونی هم در مطالعات آزمایشگاهی و in vivo بیان کرده اند. به عنوان مثال Ender etal گزارش کرده‌اند که میانگین درستی تکنولوژی‌های متنوع IOS در بازه‌ای بین m20-48µ و دقت آن ها بین بازه m4-16µ می‌باشد زمانیکه قالب گیری Partial بوده (کامل نبوده) و با متد قالب‌گیری قدیمی مقایسه گشته است.

نتیجه این گزارشات بیانگر این است که دستگاه های IOS کنونی از لحاظ کلینیکالی برای تمرین عمومی سازگار می‌باشند و آن‌ها دارای حداقل دقت مشابه نسبت به قالبگیری سنتی می‌باشند. اگر چه در مطالعات In Vivo قالب گیری کل فک گزارش شده که دچار خطا و اشتباه می باشد. در مورد ایمپلنتولوژی تفاوت‌های زیاد در مطالعات آزمایشگاهی استنتاج تکنولوژی های Triangulation، Confocal ،AWS می‌تواند جایگزین عملی برای اسکن با دقت بالا برای اسکن قالب گیری معمولی یا مدل گچی باشد.

با این اوصاف در هر دو شرایط آزمایشگاهی و In Vivo مطالعات گزارش کرده‌اند که خطاهای فاصله و زوایا در حال حاضر بیش از حد بزرگ برای ساخت چند پروتز متکی بر ایمپلنت وجود دارد. به عنوان مثال فک پایین بدون دندان با توجه به عدم وجود Anatomical Landmark برای اسکن کردن صرف نظر از تکنولوژی به کار رفته. علاوه بر این در مقایسه با دندان، غیبت PDL، تطابق ایمپلنت را محدود کرده که منجر به مشکلات ایمپلنت می‌گردد.

دقت قالبگیری کامل فک و پروسه هماهنگی آن‌ها

شکل ۶: 

(a) فایلهای تمام‌فک و تطابق آن با اسکنرهای لابراتواری (با نرم افزار Geomagic)

(b) انحرافهای سه بعدی بین IOS و فایلهای مرجع ، اعوجاج خلفی را نشان داد. تأثیر انتخاب شده امتیازات (1، 2 و 3) به روند تطبیق (با CloudCompare)

(c) نقاط قدامی

(d) نقاط مستقر در طرفین

(e) نقاط پراکنده

ثبت ارتباط بین فکی در فک بالا

دندانپزشکان همیشه نیازمند انجام ثبت ارتباط بین فکی در فک بالا می‌باشند تا پروتز ایده آلی برای بیماران ایجاد کنند. (توان بخشی پروتز برای بیماران)
مقایسه قالب‌گیری با استفاده از IOS نیازمند کسب اطلاعات جدید از Vestibular Faces می‌باشد زمانیکه بیمار در حالت Occlusion می‌باشد .فک بالا و پایین در یک ردیف قرار می‌گیرند توسط پروسه Matching حتی اگر این الگوریتم پیچیده نیازمند مناطق همزمان در Plane (سطوح) مختلف باشد.
در این مطالعه نیز گزارش شده که تنها یک Lateral Conduction (راست یا چپ) برای نرم افزار Alignment مورد نیاز است که دارای حداقل ۱۲ در ۱۵ (Dimension) می‌باشد.

نتیجه گیری

پس از مرور عینی به نظر می‌رسد که IOS صرف نظر از تکنولوژی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای تمرین عمومی تطبیق فراوان دارد. هر تکنولوژی باید در زمینه فعالیت‌های فردی ، الزامات و انتظارات دندانپزشکان مورد بررسی قرار گیرد .درک درستی از تکنولوژی IOS برای هر دندانپزشک لازم بوده تا استراتژی Clinically موفقیت آمیز را در طول پروسه اسکن کردن از دندان مورد نظر داشته باشد.
اگرچه  هیچ تکنیک اسکن کردن ، اسکنرها یا تکنولوژی در حال حاضر وجود ندارد که به اتفاق آرا با توجه به عدم روش‌های استاندارد یا قابل مقایسه در مطالعات In Vivo بسیار دقیق در نظر گرفته شود.
اگر چه IOS در حال حاضر عمدتا بر اساس تکنولوژی Confocal نیازمند سخت افزارهای حجیم بوده که این بدان معنی است به دنبال جایگزین فناوری‌های مبتنی بر نرم افزارها می‌باشند. به ویژه به دلیل Ergonomic، راحتی بسیار و قیمت ساخت.

منابع

Journal of Healthcare Engineering

Published 5 September 2017

 L. C. Chen and Z. Q. Xu, “Innovative 3D dental measurement for tooth model restoration,”Key Engineering Materials, vol. 295–296, no. 12, pp. 145–150, 2005.
P. Hong-Seok and S. Chintal, “Development of high speed and high accuracy 3D dental intra oral scanner,” Procedia Engineering, vol. 100, pp. 1174–1181, 2015.
A. O. Ali, “Accuracy of digital impressions achieved from five different digital impression systems,” Dentistry, vol. 5, p. 5, 2015

دیدگاهتان را بنویسید