اولین و بزرگترین مرجع آموزش و معرفی تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال در ایران
The first and largest reference for digital dental education and introduction in Iran

انواع نرم افزارهای دندانپزشکی دیجیتال

Bluesky

Exocad

Cerec

Maestro

3Shape Implant Studio

InLab

Dental System

DSS

3Shape Ortho

dolphin

Blue Sky Plan یک نرم افزار بسیار جذاب برای مشاهده تصاویر ایجاد شده توسط رادیولوژی (CBCT) می‌باشد که در ابتدا فایل CBCT بیمار در نرم افزار باز شده و یک نمای کلی از وضعیت استخوان بیمار را نشان می‌دهد و به سادگی می‌توان کل وضعیت بیمار از قبیل تراکم استخوان، عفونت‌های موجود، وضعیت سینوس و عصب بیمار را به صورت کامل بررسی و به صورت مجازی ایمپلنت‌ها را در موقعیت مناسب قرار داده و روکش‌های مورد نظر را نیز بر اساس آن طراحی نمود که این روش به دندانپزشک در تعیین موقعیت ایده‌آل برای قرار دادن ایمپلنت قبل از جراحی کمک بسیاری می‌نماید.

نرم افزار Bluesky

نرم افزار Bluesky

می‌توان قبل از قرار دادن ایمپلنت با ابزارهای موجود در نرم‌افزار، ابعاد استخوان را اندازه‌گیری و تخمین زد که ایمپلنت با چه ابعادی در ناحیه مورد نظر قرار گیرد. در صورتی که سایز و قطر ایمپلنت مورد نظر در library وجود نداشته باشد امکان اضافه کردن سایز مورد نظر در نرم افزار Bluesky وجود دارد. همچنین امکان اضافه کردن Abutment سازگار با ایمپلنت انتخاب شده نیز وجود دارد.

نرم افزار Bluesky

نرم افزار Bluesky

نرم افزار Bluesky

نرم افزار Bluesky

در صورتی که ایمپلنت قرار داده شده به هر دلیلی (با توجه به ارگان های حیاتی و ...) در جایگاه نامناسبی قرار گیرد در کنار ایمپلنت علامت "! " ظاهر می شود.

خطا در جاگذاری ایمپلنت

​همچنین در صورت نیاز به کشیدن یک دندان در صورت وجود هر گونه مشکلی از قبیل عفونت و... می توان با قابلیت Tooth Segmentation دندان مورد نظر را از CBCT انتخاب و حذف نمود.

Tooth Segmentation

سپس می‌توان با ادغام فایل cbct و فایل 3D اسکن بیمار با فرمت STL، به ساخت  Surgical Guide (راهنمای جراحی) بر اساس طرح درمان اقدام نمود و در نهایت فایل  STL ساخته شده را Export و به کمک  3D پرینترها ساخت.

Surgical Guide (راهنمای جراحی)

Surgical Guide (راهنمای جراحی)

از دیگر قابلیت‌های این نرم افزار:

 • ماژول مربوط به ارتودنسی و تجزیه و تحلیل و گزارش سفالومتری
 • عدم پرداخت شارژ سالیانه ( برای EXPORT هر فایل نهایی جهت ساخت سرجیکال گاید توسط 3D پرینترها می‌بایست مبلغ 11 دلار پرداخت نمود.)

نرم‌افزار Exocad جزء یکی از کاملترین نرم افزارها در دندانپزشکی دیجیتال می‌باشد که شامل ماژول‌های exoscan ، exocad ،exocam ،dentalshare ،exopla و exocadortho  می‌باشد.

Exocad

کلیه کارهایی که به وسیله نرم افزار exocad می‌توان انجام داد به شرح زیر است:

 • طراحی انواع روکش های دندانی از قبیل اینله ، آنله ، بریج و لمینیت
 • ساخت انواع دنچرها
 • ساخت آباتمنت
 • ساخت فریم ورک
 • ساخت الاینرهای ارتودنسی
 • طراحی طرح درمان ایمپلنت
 • ساخت surgical guide
 

Exocad

در ماژول exoplan می‌توان فایل CBCT بیمار را در نرم‌افزار باز کرده و کلیه مراحل مربوط به برنامه‌ریزی طرح درمان از قبیل مشخص کردن جایگاه ایمپلنت و طراحی پروتز مربوطه را انجام داد و در نهایت Surgical Guide نهایی را آماده نمود.

Exocad

Exocad

در این نرم‌افزار با استفاده از اسکنرهای primscan و یا omnicam می‌توان از بیمار اسکن سه‌بعدی با رنگ طبیعی داشته باشید و بعد از آنالیز کامل فرآیند اسکن، نرم‌افزار وارد مرحله طراحی می‌شود.

نرم افزار cerec

نرم افزار cerec

نرم‌افزار cerec برای درمان‌های یک جلسه‌ای بسیار مناسب می‌باشد و کلیه کارهایی که می‌توان با این نرم‌افزار انجام داد شامل روکش، اینله، آنله، لمینیت، بریج و.. می‌باشد. در واقع فرآیند طراحی تا تولید بسیار ساده و راحت می‌باشد به طوری که می‌توان 20 واحد لمینیت را در یک جلسه طراحی و تولید کرد و به بیمار در همان جلسه تحویل داد.
پس از اتمام پروسه طراحی فایل به میلینگ ماشین‌های سیرونا ارسال می‌شود که این میلینگ ماشین‌ها دارای دقت و سرعت بسیار بالا در تولید روکش‌ها می‌باشند. همچنین این نرم‌افزار طیف گسترده‌ای از متریال‌ را پشتیبانی می‌کنند.

نرم افزار cerec

نرم افزار cerec

در این نرم‌افزار با استفاده از گزینه sirona connect می‌توان فایل اسکن شده بیمار را به نرم افزار inlab در لابراتوارهای مختلف ارسال و ادامه پروسه را در نرم‌افزار inlab انجام داد.

نرم‌افزار maestro شامل سه ماژول ortho studio ،dental restoration و smile creator می‌باشد.

نرم‌افزار maestro

نرم‌افزار maestro

نرم‌افزار maestro

نرم‌افزار maestro

 ویژگی های مهم این نرم افزار :

 • آنالیزکردن دندان‌های بیمار به صورت کراس سکشن، بررسی اکلوژن ، فضاها و...
 • تنظیم‌کردن اصلاح دندان‌ها بر اساس آنالیزهای موجود
 • ساخت الاینرهای شفاف
 • تنظیم جایگاه براکت‌ها
 • ساخت مدل سه بعدی فک بیمار برای پرینت توسط 3d پرینترها
نرم‌افزار maestro

نرم‌افزار maestro

نرم‌افزار maestro

نرم‌افزار maestro

نرم افزار 3shape شامل تمام ماژول‌هایی است که یک لابراتوار دندانپزشکی برای انجام تمام پروسه‌های خود به آن نیاز خواهد داشت.

از نرم‌افزار Implant Studio می‌توان برای تعیین محل دقیق کاشت ایمپلنت ، طراحی پروتز مربوطه و ساخت سرجیکال گاید استفاده نمود. در این نرم‌افزار با ادغام فایل CBCT و STL دندانپزشکان قادر به ارزیابی وضعیت بالینی بیمار از جمله ارزیابی تراکم استخوان، بررسی عصب بیمار، عروق و سینوس قبل از انجام جراحی می‌باشند.
در واقع دندانپزشکان قادر هستند از صفر تا صد مراحل یک جراحی (از طرح درمان ایمپلنت ، راهنمای جراحی ، طراحی پروتز تا عمل جراحی) را به کمک نرم افزار Implant Studio انجام دهند که این خود سبب تسریع کار پزشک و همچنین راحتی بیشتر برای خود بیمار نیز می‌شود.

3Shape Implant Studio

علاوه بر این ، دندانپزشکان و لابراتوارها می‌توانند در طول Treatment plan و عمل جراحی ، از طریق Shape Communicate3، فایلها را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و از طرح درمان مطلع شوند.

جهت ساپورت ایمپلنت، در ابتدا پروتز دندان مربوطه طراحی شده که در این قسمت جهت طراحی پروتز می‌توان با ابزارهای موجود دندان مقابل را کپی و یا حتی از Library موجود مدل مورد نظر را انتخاب کرد که سبب سریع‌تر شدن پروسه طراحی می‌شود.

3Shape Implant Studio

پس از طراحی پروتز می‌توان فایل اسکن بیمار و فایل Dicom را ادغام کرد که در این مرحله از طریق کد رنگی که در این نرم‌افزار موجود است می‌توان دقت ادغام دو فایل را بررسی کرد که سبب دقت در ساخت surgical guide می‌شود.

3Shape Implant Studio

سپس می‌توان به صورت 3d استخوان بیمار را ارزیابی نمود و با توجه به وضعیت تراکم استخوان، موقعیت عصب و... اقدام به گذاشتن ایمپلنت در موقعیت صحیح نمود. از ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به پشتیبانی از تمام سیستم‌های ایمپلنت روز دنیا ، اسلیوها و کیت‌های جراحی اشاره نمود.

3Shape Implant Studio

و در نهایت پس از تائید جایگاه ایمپلنت Surgical Guide مربوطه طراحی و جهت ساخت به 3d پرینترها فایل STL مربوطه export گرفته می‌شود.

3Shape Implant Studio

مزیت های استفاده از نرم افزار Implant Studio:

 • پشتیبانی از تمام فایل های CT,CBCT,DICOM و فایل های STL اسکنرهای داخل دهانی
 • پشتیبانی با طیف گسترده ای از 3D پرینترها
 • پشتیبانی از تمام سیستم های ایملنت ، اسلیوها و کیت های جراحی
 • طراحی پروتز متکی بر ایمپلنت

در این نرم‌ افزار کلیه کارهای مربوط به طراحی روکش‌ها، اینله، آنله، لمینیت، طراحی فریم ورک ، طراحی بریج، بار، اتچمنت، طراحی پروتزهای مالتی لایر، تلسکوپیک و ... را می‌توان انجام داد.

در این نرم‌ افزار با استفاده از sirona connect می‌توان با نرم‌افزار cerec ارتباط برقرار کرده و پس از اسکن در نرم افزار cerec فایل اسکن بیمار را به نرم افزار inlab در لابراتوارهای مختلف ارسال و سپس در نرم‌افزار inlab فایل را دانلود و ادامه کار را انجام داد.
نرم افزار inlab شامل 3 ماژول basic module ،implant module و removable module می‌باشد.

در بخش basic module این نرم افزار می‌توان کلیه رستوریشن‌ها از قبیل اینله ، آنله، ونیر، بریج، فریم ورک، روکش‌های مالتی لایر و طرح لبخند را طراحی نمود. همچنین می‌توان مدل 3 بعدی فک بیمار را بر روی آرتیکولاتورها تنظیم و فایل stl آن را به وسیله 3d پرینتر پرینت نمود.

inlab

inlab

در بخش implantology برای طرح درمان قرار دادن ایمپلنت و طراحی سرجیکال گاید و همچنین طراحی آباتمنت‌ها، بریج‌های اسکرو ریتین ، بار و... استفاده می‌شود.

InLab

در بخش removable می‌توان پروتزهای متحرک، دنچرهای پارسیل، بایت اسپلینت اتچمنت بار و.. را طراحی نمود.

InLab

InLab

نرم افزار Inlab همچنین دارای نرم افزار CAM مستقل برای ارسال به میلینگ ها می‌باشد که پس از اتمام پروسه طراحی در نرم افزار CAD می‌توان فایل را به طور مستقیم به CAM ارسال و به وسیله میلینگ‌های سیرونا فایل را میل نمود و یا حتی می‌توان رستوریشن طراحی شده را به صورت فایل stl ،export و در سایر نرم افزارهای CAM جهت میل کردن وارد نمود.

InLab

نرم افزار بسیار قدرتمند و کامل که برای طراحی هر نوع پروتزی خصوصا پروتزهای اسکروتایپ می‌توان از آن استفاده نمود. سرعت پردازش در این نرم افزار بسیار بالا می‌باشد و با انواع میلینگ ماشین‌ها و 3d پرینترها سازگار می‌باشد.

Dental System

Dental System

کاربردهای نرم افزار Dental System:

 • طراحی انواع روکش ها اینله آنله لمینیت
 • طراحی پست و کور
 • ساخت دست دندان
 • طراحی دنچرهای تلسکوپیک
 • طراحی کاستومایز آباتمنت
 • طراحی دنچرهای متحرک
 • طراحی بار و بریج
 • ساخت مدل سه بعدی فک بیمار و پروتز موقت

dental system

dental system

این نرم افزار قابلیت این را دارد که بتوان مدل‌های مختلف ایمپلنت و همچنین طول و قطر تایبیس‌های سازگار با هر سیستم ایمپلنتی را به لایبری آن اضافه نمود.
همچنین برای ساخت لمینیت می‌توان با استفاده از اسکن و عکس چهره بیمار پروسه طراحی لبخند را بر روی چهره طراحی نمود.
این نرم افزار قابلیت طراحی و ساخت customized abutment مطابق با موقعیت ایمپلنت و همچنین فرم لثه بیمار قبل از انجام جراحی کاشت ایمپلنت را دارد.

نرم افزار DSS (Digital Smile System) نتیجه نهایی اصلاح طرح لبخند را تنها از طریق یک عکس قبل از پروسه ساخت لمینیت امکان پذیر می‌کند. به طوری که این نرم افزار این امکان را می‌دهد که به بیمار خود یک شبیه‌سازی واقعی از طرح لبخند قبل از انجام پروسه درمان را نشان داده و در واقع به منظور گرفتن تائید از بیمار نیز می‌باشد.

نرم افزار DSS (Digital Smile System)

برای شروع کار با این نرم افزار تنها به دو تصویر از بیمار نیاز می باشد:

 1. تصویر چهره خندان بیمار
 2.  تصویر دهان باز بیمار

سپس در این مرحله می‌توانید بازسازی لبخند بیمار را بر روی عکس اجرا و تمام نیازهای بیمار از طرح لبخند را بر روی آن اعمال نمایید و برخلاف سایر نرم افزارها که در آن‌ها طرح لبخند به صورت ساختگی می‌باشد در این نرم افزار بر اساس معیارهای مشخص و کاملا واقعی می‌باشد.

نرم افزار DSS (Digital Smile System)نرم افزار DSS (Digital Smile System)

انجام ارتودنسی به روش دیجیتال سبب بیشتر شدن دقت در تحلیل و آنالیزهای فکین و برنامه‌ریزی‌های درمانی می‌شود. در این نرم افزار با ادغام فایل اسکن و CBCT می‌توان یک ارزیابی سه بعدی از مورفولوژی بیمار ایجاد کرد و کلیه آنالیزهای دندانی و سفالومتری از جمله اورجت، اوربایت و فضاها را به دقت بررسی و آنالیز نمود و حرکت دندان‌های بیمار را به طور کامل اصلاح نمود به طوری که می‌توان تمام حرکت‌های دندان بیمار را بعد از انجام درمان مشاهده و در قالب یک فیلم ذخیره و به بیمار نمایش داد.

3Shape Ortho3Shape Ortho

همچنین می‌توان موقعیت دقیق براکت‌ها را نیز در این نرم افزار مشخص نمود.

3Shape Ortho

قابلیتهای دیگر نرم افزار 3Shape Ortho:

 • clear aligners
 • indirect bonding trays
 • splints
 • night guards
 • removable retainers
 • customized metal bands
 • lingual bars
 • palatal expanders

نرم افزار دلفین برای آنالیزهای ارتودنسی،جراحی فک و صورت و اقدامات تخصصی دندانپزشکی طراحی شده است که به روش‌های زیر می‌تواند به شما در درمان کمک نماید:

 تمام تصاویر بیمار ،تصاویر رادیوگرافی و تصاویر مدل بیمار را به صورت الکترونیکی ذخیره و سازماندهی نمایید.

نرم افزار دلفین

نرم افزار دلفین

 تجزیه و تحلیل سفالومتری را به صورت کامپیوتری با استفاده از آنالیزهای استاندارد و یا آنالیزهای سفارشی شده خود انجام دهید.

نرم افزار دلفین

نرم افزار دلفین

 نتایج درمان ، جراحی و ارتودنسی را بر اساس قوانین علمی شبیه سازی کنید.

 مشخص کردن جایگاه ایمپلنت وبرنامه ریزی برای طرح درمان

نرم افزار دلفین

نرم افزار دلفین

 رشد اسکلتی و بافت نرم را بر اساس مطالعات Bolton و Ricketts پیش بینی کنید.

نرم افزار دلفین

نرم افزار دلفین

ایجاد نامه های سفارشی با تصاویر برای بیماران ، پزشکان و طرفین دیگر.

 ذخیره و نمایش تصاویر به صورت اسلاید.

چاپ تصاویر بیمار و پیش بینی های درمانی در طرح های از پیش تعریف شده یا طرح های سفارشی.

و بسیاری از ویزگی های پیشرفته دیگر مانند ضبط ،ذخیره سازی و پخش کلیپ فیلم با فرمت Avi ، بایگانی و بارگذاری بیماردر سایت

برای اطلاعات بیشتر نیاز به مشاوره دارید ؟ می توانید با کلیک بر روی فرم درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید.

error: